/jia-video/jia-ne-demektir-prof-dr-balahan-makay JİA ne demektir? | Prof. Dr. Balahan Makay JİA ne demektir? | Prof. Dr. Balahan Makay Hayat Benim Elimde
JİA

Video

JİA ne demektir? | Prof. Dr. Balahan Makay

Juvenil İdiopatik Artrit, uzamış eklem iltihabı ile karakterize kronik bir hastalıktır. Eklem iltihabının tipik bulguları ağrı, şişme ve hareket kısıtlılığıdır. İdiopatik sözcüğü, nedenini bilemediğimiz hastalıklar için kullanılır. Juvenil ise belirtilerin başlangıcının 16 yaşından önce başladığını anlatmaktadır. Hastalığa dair belirti ve bulguların ortaya çıkması için bir bekleme dönemi olan, birçok nedene bağlı olarak gelişen, kesin tedavisi olmayan, uzun süreli hastalıklara kronik hastalık adı verilir. 

Yani, hastalık 16 yaşından önce başlamış ve 6 haftadan uzun sürmüşse, viral enfeksiyonları takip eden geçici artrit tiplerini dışlamak amacıyla bu süreyi veriyoruz ve nedenleri bilinmiyorsa, artritten sorumlu olabilecek diğer bütün hastalıkları dışlamışsak doktorlara göre bu Juvenil İdiopatik Artrittir. Başka bir deyişle, Juvenil İdiopatik Artrit terimi, çocuklukta ortaya çıkan ve sebebi bilinmeyen bütün süreğen artrit çeşitlerini içerir.