/merak-edilenler/haberler-makaleler/remisyon-mu-dusuk-hastalik-aktivitesi-mi MERAK EDİLENLER Hayat Benim Elimde|MERAK EDİLENLER|Haberler / Makaleler
MERAK EDİLENLER

Haberler / Makaleler

Remisyon mu Düşük Hastalık Aktivitesi mi?

Remisyon mu Düşük Hastalık Aktivitesi mi?

Romatod Artritte en uygun tedavi sonuçlarına ulaşmak için “hedefe yönelik tedavi” ilkeleri, en iyi tedavi stratejisi olarak kabul edilmektedir. Kılavuzlara göre; bu hedefler, ya remisyon ya da düşük hastalık aktivitesi olabilir. Herhangi bir yüksek hastalık aktivitesi durumu, hastalık kontrolünün yetersiz olduğuna ve tedavi yönteminde bir değişikliğe gidilmesi gerektiğine işaret eder.

Remisyon ifadesi, kronik hastalığı olan kişilerde hastalık aktivitesinin bulunmadığı durumlar için kullanılmaktadır ve Romatoid Artritte en uygun tedavi hedefi olsa da, bunu başarmak ve sürdürmek zordur. Bunun aksine, düşük hastalık aktivitesinin elde edilmesi ve sürdürülmesi daha kolaydır. Ayrıca, tedavi için belirlenen hedefe ulaşılamadığında, tedaviye uyumda da problemler görüldüğü belirlenmiştir.

Buradan yola çıkarak yapılan bir çalışmada, remisyona ulaşan RA hastaları ile düşük hastalık aktivitesi olan RA hastaları arasındaki klinik sonuçlar karşılaştırılmıştır.

2701 hastanın dahil edildiği çalışma; 5 yıl boyunca fonksiyonel, hayat kalitesi ve radyografik sonuçları karşılaştırmıştır. Çalışmada, hastaların klinik, laboratuvar, radyografik, fonksiyonel bulguları ve tedavileri ile ilgili bilgiler; başlangıçta, 3 ila 6 ay arasında, 12. ayda ve ardından yılda bir kez standart hasta raporu formlarına kaydedilmiştir. Sağlık Değerlendirme Anketi, hastalara her klinik ziyaretlerinde yaptırılmıştır. Hastaların yaşam kalitesinin ölçülebilmesi için alınan yanıtlar, fiziksel ve zihinsel olarak ayrı ayrı gruplandırılmıştır.

Çalışmada, remisyona ulaşan hastaların sonuçlarının, düşük hastalık aktivitesine ulaşanlardan önemli ölçüde daha iyi olduğu görülmüştür. Bu çalışma, erken RA hastaları için geçerlidir; hastalık süresi 5 yıldan fazla olan hastalar için genelleme yapmak mümkün değildir.

Sizin için en uygun tedavi seçeneği ve hedefi konusunda hekiminize danışmanız önerilmektedir.

Referans: 

https://academic.oup.com/rheumatology/article/59/6/1272/5580604?login=false. Erişim tarihi 06.12.2022

Nikiphorou, E., Norton, S. J., Carpenter, L., Walsh, D. A., Creamer, P., Dixey, J., ... & ERAS and ERAN. (2020). Remission vs low disease activity: function, quality of life and structural outcomes in the Early Rheumatoid Arthritis Study and Network. Rheumatology, 59(6), 1272-1280.

M-TR-00002988