/video/uzman-videolari/romatoid-artrit-icin-kullanilabilecek-uygulamalar-var-midir-uzm-dr-hakan-babaoglu Romatoid Artrit için Kullanılabilecek Uygulamalar Var mıdır? Romatoid Artrit için Kullanılabilecek Uygulamalar Var mıdır? Hayat Benim Elimde
Virginia
Parçalı Bulutlu 23.1°
VİDEO

Uzman Videoları

Romatoid Artrit için Kullanılabilecek Uygulamalar Var mıdır? | Uzm. Dr. Hakan Babaoğlu

Sağlık uygulamalarında kullanıcı sayısının giderek arttığını biliyoruz. Her 10 kişinin 6’sı bir sağlık uygulaması kullanıyor. Diyet ve egzersiz gibi sağlıklı yaşam uygulamalarının yanında kronik hastalıkların daha iyi takip edilmesini sağlayan uygulamalar her geçen gün artıyor. Günümüzde, kronik hastalıklarda uygulamaların hasta tedavi yönetiminde yeri olabileceğini gösteren çok sayıda çalışma mevcut. 

Her kronik hastalıkta olduğu gibi, Romatoid Artritte de hastaların kullanabileceği uygulamalar var. 2015 yılı itibariyle uygulamalar, yavaş yavaş romatoloji hasta takibinin bir parçası olmaya başladı ve e-romatoloji kavramı ortaya çıktı. 

Bu uygulamalar sayesinde hastalar, hastalık aktivitesini takip edebilir, semptomlarını objektif olarak gün ve gün kaydedebilir ve bu sayede hastalığın seyrini izleyebilirler. İlaç hatırlatma ve egzersiz gibi konularda uygulamalardan destek alabilirler. Romatoid Artrit için takip uygulaması kullanan hastaların ilaçlarına daha bağlı olduğu, günlük aktivitelerini daha iyi organize ettiği ve geleceği hakkında daha az endişeli olduğu çalışmalarda gösterilmiştir. 

Henüz Türkçe dil desteği kısıtlı sayıda uygulamada olsa bile, çok iyi tasarlanmış Türkçe bir takip programı hem android hem de ios için app marketlerde yer alıyor.