/video/uzman-videolari/romatoid-artritte-ev-ic-inde-yas-am-nasil-olmalidir-prof-dr-hakan-emmungil Hayat Benim Elimde
Virginia
Parçalı Bulutlu 23°
VİDEO

Uzman Videoları

Romatoid Artritte ev içinde yaşam nasıl olmalıdır? | Prof. Dr. Hakan Emmungil

Romatoid Artrit, organ hasarı ve sakatlıklara yol açabilecek kronik, iltihaplı romatizmal bir hastalıktır. Hastalığın sebep olduğu ağrı ve şişlikler ve uzun dönemde gelişebilen eklem hasarı, hastayı günlük işlerini yapamaz duruma getirebilir. Bu durumda günlük yaşantıda ev içerisindeki bazı önlemler yaşamı kolaylaştırabilir. 

Romatoid Artrit hastalarının elleri tam kapanmayabilir. Bu nedenle nesneleri daha kalın hale getirmek rahatlık sağlayacaktır. Örneğin bir kalemin etrafına sarılan bez veya uygun bir plastik ile daha rahat kavrama sağlanabilir. Benzer şekildeki uygulama yemek yerken de yapılabilir. 

Günümüzde, artrit hastaları için özel üretilmiş yardımcı cihazlar bulunmaktadır. Tutacak yerleri daha geniş kalemler, uzun çekmece tutacakları gibi özel üretimler, artrit hastaları için kolaylık sağlayabilir. Manuel yerine elektrikli alet kullanımı da ev içinde rahatlık sağlayabilir. Fermuar gibi ince demir veya plastiklere, kalın çengelli iğneler takılarak daha kolay tutulması sağlanabilir. 

Ev içinde yürüme alanlarında ayağın takılmasına neden olabilecek eşik, halı gibi şeyler kaldırılmalıdır. Tuvalet ve banyoda uygun destek demirleri olmalıdır. Banyoda oturarak duş alınması eklemlere binen yükü azaltacaktır. Duş başlığı, ellerin rahat kavrayabileceği şekilde düzenlenmelidir. 

Mutfakta, uzun süreli tekdüze davranışlardan kaçınılmalıdır. Uzun süreli karıştırma, küp küp doğrama veya ovma işlemlerinde düzenli olarak mola verilmesi iyi olur. Kavanoz ve şişe açmada zorluk çekebileceğiniz için otomatik veya elektrikli açacaklar kullanılmalıdır. Baş parmağa bir yüzük takılması, şişe veya paketlerin açılmasında yardımcı olabilir.

Masa başında çalışırken dirsekleri dik açıda tutmak ve yazarken bileklerinizi rahat pozisyona getirmek ağrıları azaltabilir.  Klavye kullanırken klavye daha aşağıda ve uzakta tutulursa bilekteki gerginlik azaltılabilir. Bilgisayar ekranı göz hizasında, doğrudan önümüzde olmalıdır.

Sonuç olarak, Romatoid Artrit hastalarının ev içinde, farkındalık, dikkatli davranışlar ve bazı yardımcı ekipmanlar ile günlük yaşamda daha rahat etmeleri mümkündür.