/video/uzman-videolari/romatolog-kimdir-doc-dr-ediz-dalkilic Romatolog Kimdir? | Doç. Dr. Ediz Dalkılıç Romatolog Kimdir? | Doç. Dr. Ediz Dalkılıç Hayat Benim Elimde
Virginia
Parçalı Bulutlu 23.1°
VİDEO

Uzman Videoları

Romatolog Kimdir? | Doç. Dr. Ediz Dalkılıç

Kısaca söylersek romatolog, romatoloji alanında ihtisas yapmış, romatoloji ile ilgilenen uzman hekimdir diyebiliriz.

Romatolog ne iş yapar, ne ile uğraşır dediğimizde de romatoloji biliminin ne ile ilgilendiğine bakmak gerekir. Romatoloji iç hastalıklarının bir yan dalıdır ve çok genel hatlarıyla söylersek, iltihaplı romatizmal hastalıklar ile ilgilenir. Bu hastalıklara örnek verirsek romatoid artrit, lupus hastalığı, Sjögren sendromu, sedef romatizması, ankilozan spondilit, Behçet hastalığı, ailevi akdeniz ateşi, gut ve vaskülitleri sayabiliriz. Bu hastalıklar sadece eklem bulgularıyla değil birçok sistemi etkileyebilen eklem dışı bulgularla da karşımıza çıkabilmektedir.

Peki romatolog nasıl olunur? 6 yıllık tıp fakültesi sonrası önce tıpta uzmanlık sınavında dahiliyeyi kazanmak, 5 yıllık dahiliye ihtisası ve 2 yıl mecburi hizmet sonrasında da yan dal sınavında puanı oldukça yüksek olan romatolojiyi kazanmak gerekir. Yaklaşık 3 yıl sürecek bu zorlu romatoloji ihtisası sonrasında tekrar sınava girilerek ancak romatolog olunur.

Yani 24 yaşında tıp fakültesini bitiren bir hekim ancak 35 yaşlarında romatolog olabilir. Bu kadar uzun bir sürece, çabaya değer mi diye sorarsanız bir romatolog olarak kesinlikle değer derim.