/jia/jia-semptomlar Semptomlar Semptomlar JİA Hayat Benim Elimde|JİA|Semptomlar
JİA

Semptomlar

Jüvenil İdiyopatik Artrit, 16 yaşın altındaki çocuklarda en sık görülen artrit türüdür.

Semptomlar

JİA Semptomları

Jüvenil İdiyopatik Artrit, 16 yaşın altındaki çocuklarda en sık görülen artrit türüdür.1

JİA, eklemlerde ağrı, şişlik, ısı artışı, sertlik ve hareket kaybına neden olabilen eklem iltihabı (artrit) şeklinde kendini gösteren ve farklı tipleri olan kronik hastalıkları ifade eder. JİA'nın belirtileri, tipine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir ancak tüm formlarında ortak olarak; özellikle sabahları, gün içinde uyku durumu veya uzun süreli oturma sonrasında kötüleşebilen, eklemlerde ağrı, şişlik, ısı artışı ve sertlik görülür. En erken belirtilerinden biri, bir veya iki bacakta birden görülen rahatsızlık nedeniyle sabahları topallama olabilir.2 JİA, bir veya daha fazla eklemi etkileyebilir.

Jüvenil İdiyopatik Artritin en yaygın belirtileri şunlardır:

Ağrı: Sabahları eklem ağrısından dolayı topallama görülebilir.

Şişlik: Eklemlerde şişlik yaygın görülür, ancak genellikle diz gibi daha büyük eklemlerde fark edilir.

Sertlik: Özellikle sabahları ya da uzun süre hareketsiz kaldıktan sonra eklemlerde sertlikler oluşur. Bu durum, çocuklarda sakarlık olarak algılanabilir. 

Ateş, şişmiş lenf nodları ve döküntü: Bazı durumlarda, yüksek ateş, şişmiş lenf nodları veya gövdede kızarıklıklar meydana gelebilir. Bu belirtiler, genellikle akşamları kötüleşebilir.3

JİA'nın tipine bağlı olarak semptomlarda da değişiklikler görülebilir.

6 tür JİA vardır: 

 • Oligoartrit: Tipik olarak büyük olan (dizler, ayak bilekleri, dirsekler) dört veya daha az eklemi etkiler. JİA'nın en yaygın görülen alt tipidir.

 • Poliartrit: Genellikle vücudun her iki tarafında olmak üzere beş veya daha fazla eklemi etkiler (her iki diz, her iki bilek vb.). Büyük ve küçük eklemleri etkileyebilir. JİA'lı çocukların yaklaşık %25'inde, bu alt tip görülür.

 • Sistemik: Tüm vücudu etkiler (eklemler, deri ve iç organlar). Semptomlar, en az iki hafta süren yüksek ani ateş ve döküntü şeklindedir. JİA'lı çocukların yaklaşık %10'unu etkiler.

 • Psoriatik artrit: Eklemlerde oluşan semptomlar ve kulakların arkasında ve/veya göz kapaklarında, dirseklerde, dizlerde, göbek deliğinde ve kafa derisinde pul pul döküntü şeklinde kendini gösterir. Deri semptomları, eklem semptomlarından önce veya sonra ortaya çıkabilir. Bir veya daha fazla eklemi; genellikle bilekleri, dizleri, ayak bileklerini, parmakları veya ayak parmaklarını etkiler.

 • Spondiloartrit: Entezit ile ilişkili artrit olarak da bilinir. Kasların, bağların veya tendonların kemikle birleştiği yerleri etkiler (entezler). Genellikle kalçaları ve ayakları etkiler, ancak parmakları, dirsekleri, pelvisi, göğsü, sindirim sistemini ve beli de etkileyebilmektedir. Erkek çocuklarda daha sık görülür; tipik olarak 8-15 yaş aralığındaki çocuklarda görülür.

 • Undiferansiye (Farklılaşmamış): Semptomlar diğer alt tiplerle tam olarak uyuşmaz, ancak bir veya birden fazla eklemde iltihap görülür.

JİA semptomları geçici olabilir. İltihaplanma ve semptomların belirginleştiği dönemlere alevlenme denir. Alevlenme dönemi, günler ya da aylarca sürebilir.4

Belirtilerden bir veya birden fazlasına sahipseniz mutlaka bir hekime danışmanız önerilir.

Referanslar:

 1. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/juvenile-idiopathic-arthritis/symptoms-causes/syc-20374082. Erişim tarihi 06.12.2022
 2. https://www.niams.nih.gov/health-topics/juvenile-arthritis. Erişim tarihi 06.12.2022
 3. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/juvenile-idiopathic-arthritis/symptoms-causes/syc-20374082. Erişim tarihi 06.12.2022
 4. https://www.arthritis.org/diseases/juvenile-idiopathic-arthritis. Erişim tarihi 06.12.2022
  M-TR-00002985