/merak-edilenler/sss Romatoid Artrit Sıkça Sorulan Sorular Romatoid Artrit Sıkça Sorulan Sorular MERAK EDİLENLER Hayat Benim Elimde|MERAK EDİLENLER|SSS
Virginia
Parçalı Bulutlu 11.7°
MERAK EDİLENLER

SSS

Romatoid artrit hastalığı ile ilgili Sık Sorulan Soruları bulabilirsiniz.

Romatoid Artrit (RA) nedir?

Romatoid Artrit (RA), el ve ayak eklemleri gibi küçük eklemler başta olmak üzere, eklemleri simetrik yani karşılıklı olarak tutan kronik seyirli iltihaplı bir romatizmal hastalıktır. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Ref: https://www.arthritis.org/diseases/rheumatoid-arthritis

 

Romatoid Artrit hastalığına yakalanma riskim nedir?

Bazı faktörler, Romatoid Artrit hastalığına yakalanma riskini artırabilir. Bu risk faktörlerinden bazıları kontrol edilebilir faktörlerdir. Risk faktörleri ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Ref: https://www.nhs.uk/conditions/rheumatoid-arthritis/symptoms/

 

Romatoid Artritin (RA) semptomları nelerdir?

Hastalığın erken dönemlerinde 30 dakikadan uzun süren sabah tutukluğu, eklemlerde tutukluk, ağrı, şişlik, fonksiyon kaybı, sıcaklık artışı ve vücudun her iki tarafında simetrik olarak aynı belirtilerin görülmesi RA belirtileri arasında sayılabilir. RA semptomları ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Ref: https://www.nhs.uk/conditions/rheumatoid-arthritis/symptoms/

Romatoid Artrit sadece eklemleri mi etkiler?

RA temel olarak eklemleri etkileyen bir hastalık olmakla birlikte aynı zamanda gözleri, akciğerleri, cildi, kalbi, damarları ve diğer organları da etkileyebilir.1 Etkilenen doku ve organlar her hastada farklılık gösterebilir.2 

Ref: 1.https://www.arthritis.org/diseases/rheumatoid-arthritis
2.
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/rheumatoid-arthritis/symptoms-causes/syc-20353648

Romatoid Artrit genetik bir hastalık mıdır?

Belirli genlere sahip kişilerin RA geliştirme olasılığı daha yüksektir. HLA (insan lökosit antijeni) sınıf II genotipleri olarak adlandırılan bu genlere sahip kişilerde RA geliştirme riski diğer insanlara göre çok daha yüksektir.

Ref: https://www.cdc.gov/arthritis/basics/rheumatoid-arthritis.html

Tüm artritler Romatoid Artrit midir?

Artrit, eklem iltihabını tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Romatoid Artrit dahil olmak üzere birçok farklı artrit türü vardır.

Ref: https://www.cdc.gov/arthritis/basics/types.html

RA hastaları hamile kalabilir mi?

RA’lı kişinin hastalık aktivitesi iyi kontrol edilirse, başarılı bir hamilelik geçirmemesi için hiçbir neden yoktur. Sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmak, hamile kalma şansını artırır hamilelik sırasında olası sorunları azaltır.1 Doğum öncesi doğru planlama ve tedavi ile Romatoid Artritli annelerin bebekleri, diğer bebekler kadar sağlıklı ve mutlu olabilir.2 RA ve gebelik ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Ref: 1- https://www.arthritis.org/health-wellness/healthy-living/family-relationships/family-planning/rheumatoid-arthritis-and-pregnancy
2- https://www.webmd.com/rheumatoid-arthritis/family-planning-and-rheumatoid-arthritis

 

 

Romatoid Artrit kalp sorunlarına neden olabilir mi?

Romatoid Artrit hastalarında kardiyovasküler (kalp-damar) hastalıkların görülme riski daha fazladır.1 RA, özellikle alevlenmelerin olduğu dönemlerde kalbi çevreleyen zarın iltihabına neden olarak damar tıkanıklığı ve sertleşme riskini artırabilir.2 Konuyla ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Ref: 1: https://nras.org.uk/resource/cardiovascular-risk-and-ra/
2: https://www.nhs.uk/conditions/rheumatoid-arthritis/complications/

Romatoid Artrit psikolojik durumu nasıl etkiler?

Romatoid Artrit (RA), kişilerin fiziksel sağlığını etkilediği gibi psikolojik durumunu da etkileyebilir. RA'lı bir kişinin, depresyona girme ihtimali, RA'lı olmayan bir kişiye göre iki ila dört kat daha fazladır.1 RA'ya bağlı olarak günlük işlevleri yerine getirme kabiliyetinde azalma, depresyon semptomlarının görülmesine yol açabilir.2

Ref: 1.https://www.webmd.com/rheumatoid-arthritis/ra-fight-depression
2.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20232479/

Stresin RA üzerindeki etkileri nelerdir?

Stres nefesinizi ve kalp atışlarınızı hızlandırır, kaslarda gerginliğe yol açar. Kaslarda artan gergnlik, artrit ağrılarını tetikleyebilir. Stres inflamasyona sebep olarak ağrı, ısı artışı ve eklem şişliği gibi semptomlarınızı artırabilir.

Ref: https://www.arthritis.org/health-wellness/healthy-living/emotional-well-being/stress-management/how-stress-affects-arthritis

Romatoid Artrit hastaları oruç tutabilir mi?

Romatoid Artrit hastalarında önerilen beslenme ve tedavi düzeni her hasta için farklılık göstermektedir.1

Bazı çalışma sonuçlarında, orta hastalık seviyesindeki hastalarda oruç tutulan dönem boyunca inflamasyonda azalma ve hastalık aktivitesinde genel olarak düşüş gözlenmesine rağmen orucun hastalık üzerinde uzun dönemli etkileri konusunda bir çalışma bulunmamaktadır.2

Oruç ve beslenme konusunda doğru yönlendirme için mutlaka hekiminize danışmanız gereklidir.

Ref: 1.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7372658/
2.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32133564/

Aşı, romatizmal hastalıklara neden olur mu?

Aşılar, romatizmal hastalıklara neden olmamaktadır.Yapılan araştırmalarda, aşıların, romatizmal hastalığı olan bireylerde belli şartlarda uygulandığında zararı değil, gerekli olduğu gösterilmiştir.

Romatizmal hastalıklarda, bağışıklık sistemini baskılayan tedaviler uygulanmaktadır. Bu durum bulaşıcı hastalıkların daha sık görülmesine ve ağır seyretmesine neden olabilir.

Romatolojik hastalığı olan kişilerin enfeksiyonlardan korunması büyük önem taşımaktadır.

Romatizmal hastalığı olan, ancak hiç tedavi almayan hastaların aşı yapılmasıyla ilgili bir engeli yoktur. Bununla birlikte hiç tedavi almamış olan veya tedavi süreci devam eden romatizma hastalarının aşı konusunda doğru yönlendirme için hekimine başvurması önerilmektedir.

Ref: https://asi.saglik.gov.tr/genel-bilgiler/44-asilar-romatizmal-hastal%C4%B1klara-neden-oluyor-mu

RA tedavi edilebilir bir hastalık mıdır?

Romatoid Artrit için çeşitli tedaviler mevcuttur. Hızlı ve yoğun tedaviye ne kadar erken başlanırsa, tedavinin etkili olma ihtimali o kadar yüksek olur.1 Romatoid Artrit için tedavinin temel hedefleri, inflamasyonu (iltihabı) kontrol altına almak, ağrıyı ve sakatlıkları azaltmak veya önlemektir.2 RA tedavileri ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Ref: 1- https://www.versusarthritis.org/about-arthritis/conditions/rheumatoid-arthritis/
2-
https://www.nhs.uk/conditions/rheumatoid-arthritis/treatment/

 

Semptomlarım hafiflese de hayatım boyunca ilaç kullanmak zorunda mıyım?

Eklem ağrısının hafiflediği geçici dönemler olabilir. Ancak bu, ilaçları bırakmak gerektiği anlamına gelmez. Konu ile ilgili hastalığı takip eden hekim ile görüşülmelidir. Olumlu etkileri sürdürmek için tedaviye uyum çok önemlidir.

Ref: https://www.webmd.com/rheumatoid-arthritis/ra-medication

Tedaviye başladıktan sonra düzenli olarak test yaptırmam gerekiyor mu?

Romatolog/uzman hekim, hastalık aktivitesini takip etmek, ilaç etkilerini kontrol etmek ve yaygın olarak görülen diğer komplikasyonların taramasını yapmak için düzenli testler yaptırılmasını isteyecektir. Laboratuvar testlerini düzenli olarak yaptırmak, hastalık aktivitesini değerlendirme sürecinin önemli bir parçasıdır. Ayrıca laboratuvar testleri, kullanılan ilaçların organlarınıza zarar verip vermediğini belirlemeye de yardımcı olur.

Ref: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/rheumatoid-arthritis/diagnosis-treatment/drc-20353653

Alevlenmeleri tetikleyen faktörler nelerdir?

Çoğu kişide, tedaviler azaltıldığında veya durdurulduğunda alevlenme riski artar. Alevlenmeleri tetikleyen diğer faktörler arasında aşırı efor harcanması, stres, enfeksiyonal bir durum veya kötü uyku düzeni yer alır. Alevlenmelerle ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Ref: https://www.arthritis.org/health-wellness/healthy-living/managing-pain/pain-relief-solutions/what-triggers-an-arthritis-flare

Artritli kişilerin gripten kaynaklanan komplikasyonları geliştirme olasılığı daha mı yüksektir?

Romatoid Artrit gibi inflamatuar bir hastalıkta gripten kaynaklanan komplikasyonları geliştirme olasılığı çoğu insandan daha yüksek olabilir. RA'nın tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar, bağışıklık sistemini zayıflatabilir. Bağışıklık sisteminin zayıflaması sebebiyle grip ile ilişkili komplikasyonlara karşı daha savunmasız olunabilir. 

Grip ile ilişkili komplikasyonlar arasında; sinüs enfeksiyonları, kulak enfeksiyonları, bronşit, zatürre sayılabilir.

Ref: https://www.cdc.gov/arthritis/basics/faqs.htm

Egzersiz yaparken ağrım olursa ne yapmalıyım?

Yeni bir fiziksel aktivite programına başlandığında eklemlerde ağrı, sertlik ve şişlik görülebilir. Eklemlerin yeni aktivite seviyenize alışması 6 ila 8 hafta sürebilir. Aktivite programına bağlı kalmak uzun dönemde ağrıların azalması ile sonuçlanacaktır. Romatoid Artrit ve egzersiz ile ilgili detaylar için tıklayınız.

Ref: https://www.cdc.gov/arthritis/basics/faqs.htm

RA tedavisinde cerrahi gerekli midir?

Romatoid Artritten kaynaklanan eklem hasarı şiddetli hale geldiğinde ameliyat yardımcı olabilir. Zamanla büyük eklem hasarları oluşursa ve eklem ağrısı ve iltihabı dayanılmaz hale gelirse ameliyat seçeneği düşünülebilir. Diz, kalça, bilek ve dirsekte eklem replasmanı bu ameliyatlar arasında sayılabilir. Cerrahi müdahale, ağrıyı ve hareket kabiliyetini önemli ölçüde iyileştirebilir. 

Ref: https://www.arthritis-health.com/types/rheumatoid/surgery-rheumatoid-arthritis-ra