/jia/okul-hayati Okul Hayatı Okul Hayatı JİA Hayat Benim Elimde|JİA|Okul Hayatı
JİA

Okul Hayatı

Jüvenil İdiyopatik Artrit (JİA), çocuklar için okul yaşamında hem fiziksel hem duygusal açıdan bazı zorluklara sebep olabilir.

Okul Hayatı

JİA ve Okul Hayatı

Jüvenil İdiyopatik Artrit (JİA), çocuklar için okul yaşamında hem fiziksel hem duygusal açıdan bazı zorluklara sebep olabilir. 

JİA hastası çocuklar için okul hayatını kolaylaştıracak öneriler;

Öğretmenleriniz ile hastalığınız hakkında konuşabilirsiniz:

Öğretmenleriniz daha önce artrit hastalığını duymamış ya da JİA’lı bir kişiyle tanışmamış olabilir. Durumunuzun sizi nasıl etkilediği konusunda kendinizi rahat hissettiğiniz takdirde öğretmeninizle erkenden konuşmak okul hayatınızda beklediğiniz desteği sağlayabilir. Öğretmenlerinize aşağıdaki konularda bilgi verebilirsiniz:

  • JİA’nın sizi farklı günlerde farklı şekillerde nasıl etkilediği
  • Eklemlerde ağrı, tutukluk ve yorgunluk gibi semptomlar
  • Kullandığınız ilacın yan etkileri

Okulunuzdan destek isteyebilirsiniz:

Okulunuzdaki idari çalışanlara hastalığınız ile ilgili bilgi vermek önemlidir. Örneğin; okul içinde asansör varsa merdiven yerine asansörü kullanmak için izin alabilirsiniz. Eğer JİA kaynaklı yürüme zorluğu yaşıyorsanız, sınıflarınızın giriş katına alınmasını rica edebilirsiniz. Zemin katta bir dolap talep ederek kitaplarınızı her gün taşımak zorunda kalmazsanız.

JİA sebebiyle ayaklarınızda ağrı oluyorsa, rahat ayakkabılar giymek için izin alabilirsiniz.

Okulunuz ile hastalığınız hakkında konuşurken hekiminizin ve varsa, fizyoterapistinizin önerilerini de almayı unutmayın.

Okul arkadaşlarınıza söyleyebilirsiniz:

Hastalığınız hakkında okul arkadaşlarınızla konuşmak tamamen sizin kararınıza bağlı. Kendinizi rahat hissediyorsanız, durumunuzu anlatmanın size kendinizi daha iyi hissettirdiğini fark edebilirsiniz. 

Durumunuzu kime söyleyeceğinize karar vermeden önce anne-babanız ve öğretmenlerinizle de konuşabilirsiniz. Durumunuzu tüm sınıf arkadaşlarınızın bilmesini istiyorsanız, öğretmeninizden sınıfa söylemesini de isteyebilirsiniz.

Arkadaşlarınız, hastalığınız ile ilgili sorular sormak isteyebilirler. 

Gelebilecek sorulara hazırlıklı olmak adına cevaplarınızı önden belirleyebilirsiniz. 

Beden dersleri ve egzersiz:

Hastalığınızın aktif olduğu dönemlerde beden eğitimi derslerine katılım gösteremeyebilirsiniz.

JİA’nın sizi nasıl etkileyebileceği ve semptomları hakkında beden eğitimi öğretmenlerinizle konuşabilirsiniz.

Hastalığınızın aktif olmadığı dönemlerde, ağrılarınızın izin verdiği ölçüde, yoğun olmayacak şekilde katılım gösterebilirsiniz.

Okul hayatının tüm alanlarına mümkün olduğunca dahil olmanın ve egzersizin, zinde ve sağlıklı kalmanız için önemli olduğunu unutmayın.

Devamsızlık:

Okul saatleri arasında hastane randevuları ve tedavileriniz için zamana ihtiyacınız olduğunda, öğretmenleriniz, sınıf arkadaşlarınızdan geride kalmamanız için evde veya hastanede yapabileceğiniz ödevlerinizi ve çalışmanız gereken bölümleri göndererek yardımcı olabilirler. Bu konularda sizin veya ailenizin okulunuzla açık iletişim halinde olmanız önemlidir.

Ayrıca, hastane ve doktor randevularınızı okul sonrasına alabilmek için doktorunuzdan destek olmasını rica edebilirsiniz.

Ödevler ve sınavlar:

Ödevler ve sınavlar, tüm öğrenciler için stres kaynağı olabilir ancak hastalık durumlarının kötüleşmesi endişesi de eklendiğinde, JİA’lı hastalarda daha çok strese sebep olabilir. 

Stresin alevlenmelere neden olup olmadığı konusunda araştırmalar yapılsa da; hastalar, stresli oldukları dönemlerde, hastalıklarının alevlendiğini belirtmektedir.

Ders çalışırken veya ödev yaparken stresli veya endişeli hissettiğinizde şunları deneyebilirsiniz:

  • Mola verin
  • Nasıl hissettiğiniz konusunda arkadaşlarınızla ve ailenizle konuşun
  • Nefes egzersizleri deneyerek kendinizi rahatlatmaya çalışın
  • Rahatlatıcı müzikler dinleyin

Kendinizi iyi hissetmiyorsanız ve bunun sınavlarınızı veya ödevlerinizi etkileyeceğinden endişeleniyorsanız, mümkün olan en kısa sürede okulunuz ile görüşün. Doktorunuzdan size destek olaak bir not almak yardımcı olabilir. 

Hareket edin:

Uzun süre aynı pozisyonda oturmak eklemleriniz için sağlıklı değildir.

Her yarım saatte bir ayağa kalkmak ve esneme hareketleri yapmak veya evin içinde dolaşmak, eklemlerinizi hareket ettirmeye ve eklemlerde görülebilecek sertlik ve ağrıyı önlemeye yardımcı olabilir.

Egzersiz, aynı zamanda stresi önlemek için faydalı bir yöntemdir ve hastalığınızı yönetmenin çok önemli bir parçasıdır. Yüzmek, yürümek, koşmak, bisiklete binmek veya yoga ve pilates yapmak için zaman ayırmak, hem fiziksel hem de ruhsal sağlığınız için olumlu sonuçlar doğuracaktır.

Kullandığınız ilaçların etkilerini unutmayın:

İlacınızın sizin üzerinizde oluşturacağı etkiyi, ne zaman kendinizi daha iyi hissettiğinizi ve çalışmak için ne zaman daha çok enerjiye sahip olduğunuzu gözlemleyin. 

Okul hayatınızda size faydalı olacak önerilerle ilgili mutlaka hekiminize danışın.


Referans:
https://www.versusarthritis.org/about-arthritis/young-people/information-for-teachers/.
Erişim tarihi 06.12.2022
M-TR-00002985