/video/hasta-hikayeleri/hayata-dokunan-hikayeler-kamer-pamukcu-nun-hastalik-yonetimi Hayata Dokunan Hikayeler - Kamer Pamukçu´nun Hastalık Yönetimi Hayata Dokunan Hikayeler - Kamer Pamukçu´nun Hastalık Yönetimi Hayat Benim Elimde
Virginia
Parçalı Bulutlu 23.1°
VİDEO

Hasta Hikayeleri

Hayata Dokunan Hikayeler - Kamer Pamukçu´nun Hastalık Yönetimi

34 yıldır Romatoid Artrit ile yaşayan bir insan olarak tanı aldığım 18 yaşından itibaren neyi değiştirmek isterdim? Neyi yapmak isterdim diye sorarsanız, kesinlikle spora bugün başlamak isterdim. Ama ben o gün spora başlamanın gerekli olduğunu bunun ne kadar önemli olduğu bilmiyordum. Aslında spora başlamamın sebebi ya da bunu yapmak zorunda olmamın sebebi Romatoid Artrit değil. Romatoid Artrit’in bana daha sonra yaşatacağı eklem problemleri. Bu problemlerle başa çıkmanın en büyük yolu spor yapmak ve kuvvetli kas gücüne sahip olmak, böylece eklemlerim daha az deforme olabilirdi.

Ortopedi doktorumun önerisi ile yüzmeye başladım. Çok da iyi bir karar vermişim çünkü yapabileceğim en güzel sporu keşfetmiş oldum. Diğer sporlarda eklemlerim çok zorlanıyordu. Bisiklete binmek gibi, pilates gibi birçok sporu yapamadığımı ama yüzmede çok iyi sonuçlar elde ettiğimi gördüm. Bunda hem suyun etkisi var hem de eklemlerimi çok iyi kullanma konusunda etkisini gördüm. Spora başlayınca daha sağlıklı beslenme konusunda daha da bilinçli olmaya çalıştım. Kas kuvvetimi arttırmayı ve kaslarımı daha güçlendirmeye yönelik beslenme programına girdim. 

Aslında çok obur bir insanım çok fazla yemek yiyen bir insanım, hamur işleri, makarnalar, börekler, şekerli ürünler, gazlı içecekler. Ancak bir kitap okudum hayatım değişti derler ya. 

Kitabı okuduktan sonra farkındalığım çok arttı ve kendimi dinlemeye başladım. 

Hakikaten şekerli ürünler yiyince, hatta süt ve süt ürünleri kullanınca ağrılarımın arttığını fark ettim. Sonra bunları yavaş yavaş vücuduma sokmamaya karar verdim, çok olumlu etkilerini gördüm. 

Yediğimiz her şey vücudumuzda ağrıya sebep olur, olabilir veya ağrıdan kurtulmamıza sebep olabilir. Bu yüzden sağlıklı zararlı yiyeceklerin vücudumuzdaki etkisini görmek için vücudumuzu tanımamız çok önemli.

Maalesef sigara kullanmak gibi kötü bir alışkanlığım vardı, olumsuz sonuçlarını maalesef yaşadım. Sağ aşil tendonumun büyük bir gürültü ile koptuğunu duyduğumda doktorum sigara içiyor musun diye, ilk sorusu bu olmuştu. Evet içiyorum demiştim. Sigara kullanmak kesinlikle zararlı. Bıraktığım için çok mutluyum.

Hastalığımla barışık yaşadım, her şey çok güzel ama sanırım biraz bu konuda abartmışım çünkü kimseye şikayet etmeyeceğim, söylenmeyeceğim, onları bıktırmayacağım diye diye birçok şeyi içime atmaya başladım. Bunun da maalesef çok ileri boyutta rahatsızlıklarla, aktive olmuş Romatoid Artrit ile geri dönüşlerini yaşadım. Bu konuda daha açık sözlü olmayı isterdim. Ağrım var diyebilirdim, bu kadar güçlü olmak zorunda değildim. Güçlü olmak çok güzel, her işi tek başına başarabilmek çok güzel ya da başarabileceğini bilmek, kendine belki kanıtlamak çok güzel ama bunun zararlarını da çok yaşadığımı söyleyebilirim.

Stres bizim hayatımızda çok çok önemli bir yer tutuyor. Çok iyi stresi yönetmek zorundayız bunu da yeni öğrendim. Bu cümleleri bile yeni öğrendim biliyor musunuz? Keşke bunları da daha önce öğrenseydim. 

Yeni tanı alan hastalara tavsiyem; bol bol spor yapın. Spor mutluluk, spor sağlık. Çok iyi beslenin, şarkı söyleyin, dans edin, gezmek istediğiniz yerleri gezin ve hiçbir şeyi ertelemeyin. Hayat sizin elinizde.