/merak-edilenler/haberler-makaleler/12-ekim-dunya-artrit-gunu-nun-onemi-nedir MERAK EDİLENLER Hayat Benim Elimde|MERAK EDİLENLER|Haberler / Makaleler
MERAK EDİLENLER

Haberler / Makaleler

12 Ekim Dünya Artrit Günü’nün önemi nedir?

12 Ekim Dünya Artrit Günü’nün önemi nedir?

12 Ekim Dünya Artrit Günü, 1996’dan beri tüm dünyada Artrit ile ilgili farkındalık yaratmak için kutlanmaktadır.

Erken teşhis, birçok hastalıkta olduğu gibi Artrit hastalıklarının tedavisi ve yönetimi için de çok önemlidir. Dünya Artrit Günü’nde yapılan tüm farkındalık çalışmaları, toplumun hastalık semptomlarına yönelik bilgisini artırmayı ve böylece, erken teşhis oranlarında artış sağlamayı amaçlamaktadır.

Artrit, 'eklem' anlamına gelen Yunanca 'arthro' ve 'iltihap' anlamına gelen 'itis' kelimelerinden türetilmiştir. Yapılan çalışmalar, dinozorlarda ayak bileğinde görülen artrit bulgularına rastlandığını ve insanlarda da M.Ö 4500 yıllarına dayanan bulgular saptandığını göstermektedir. 

Artrit hastalığı, tarihte ilk olarak William Musgrave'nin 1715'te yazdığı "De Arthritide Symptomatica" adlı eserinde yakından incelenmiş ve tanımlanmıştır. Romatoid Artrit’in modern tıp tarafından kabul edilen ilk tanımı ise Augustin Jacob Landré-Beauvais'in 1800 yılında yayınlanan tezinde yer almaktadır. Landré-Beauvais, bu tezin içeriğinde, günümüzde Romatoid Artrit olarak bilinen hastalığın belirtilerinden bahsetmiştir. 

Landré-Beauvais'in tezi, RA’nın ilk tıbbi tanımı olarak kabul edilse de, bazı araştırmacılar, çok daha eski metinlerde hastalıkla ilgili ifadelerin yer aldığını öne sürmektedir.

12 Ekim Dünya Artrit Günü’nde, “Hayat Benim Elimde” olarak biz de, tüm dünyada, hastalıktan etkilenen kişilerin, kuruluşların ya da mesleklerin hep birlikte aynı mesajı vererek Artrit hakkında farkındalık yaratmasını destekliyoruz.

Referans:

Entezami, P., Fox, D. A., Clapham, P. J., & Chung, K. C. (2011). Historical perspective on the etiology of rheumatoid arthritis. Hand clinics, 27(1), 1-10. Erişim tarihi: 18.11.2022

M-TR-00002796