/merak-edilenler/haberler-makaleler/romatoid-vaskulit-nedir MERAK EDİLENLER Hayat Benim Elimde|MERAK EDİLENLER|Haberler / Makaleler
MERAK EDİLENLER

Haberler / Makaleler

Romatoid Vaskülit nedir?

29/03/2023

Romatoid Vaskülit nedir?

Romatoid Vaskülit (RV), uzun süredir devam eden şiddetli Romatoid Artrit (RA) hastalığının nadir görülen bir komplikasyonudur.

Romatoid Vaskülit, hasta popülasyonunun yaklaşık %1-5'inde görülür. Romatoid Artritin eklem dışında görülebilen bir semptomudur ve vücuttaki küçük ve orta ölçekli damarları etkiler. Romatoid Artritin en ciddi eklem dışı komplikasyonu olarak değerlendirilir ve yüksek oranda hastalık ve ölüm riskine neden olabilir.

RV, genellikle uzun süredir devam eden RA’ya sahip olan kişileri etkilemektedir. Cilt, periferik sinirler, merkezi sinir sistemi ve iç organları etkileyebilir, bunun yanında parmak kangreni, periferik nöropati ve deri altı kanamalar şeklinde de kendini gösterebilir.

Romatoid Vaskülit tanısı için bilinen ortak kriterler olmamasına rağmen, genellikle hastanın tıbbi öyküsü, fizik muayene, belirli laboratuvar testleri ve etkilenen alanların herhangi birinin histopatolojik incelemesinin bir kombinasyonu ile tanı konulabilir.

Romatoid Vaskülit risk faktörleri arasında; uzun süreli RA hastası olmak, erkek cinsiyet, sigara içmek, romatoid nodüller ve HLA sınıf I ve sınıf II genotipleri bulunmaktadır. RV görülme sıklığı; bağışıklık sisteminin etkinliğini azaltan tedavilerdeki gelişmeler ve RA’ya yönelik daha etkili tedavi stratejileri sayesinde son 30 yılda milyonda 7.9'dan 3.9'a düşmüştür. 

Daha iyi bir hastalık seyri sağlamak ve romatoid vaskülitin şiddetli formuyla ilişkili komplikasyonları ve hastalık riskini önlemek için hızlı tanı ve tedavi çok önemlidir.Referans:

doi: 10.7759/cureus.5790. Anwar M M, Tariq E, Khan U, et al. (September 28, 2019) Rheumatoid Vasculitis: Is It Always a Late Manifestation of Rheumatoid Arthritis?. Cureus 11(9): e5790. DOI 10.7759/cureus.5790. Erişim tarihi 10.01.2023

 

M-TR-00003171