/merak-edilenler/haberler-makaleler/romatoid-artrit-ile-kuru-goz-sendromu-arasinda-bir-iliski-var-midir MERAK EDİLENLER Hayat Benim Elimde|MERAK EDİLENLER|Haberler / Makaleler
Virginia
Parçalı Bulutlu 25.6°
MERAK EDİLENLER

Haberler / Makaleler

Romatoid Artrit ile kuru göz sendromu arasında bir ilişki var mıdır?

29/03/2023

Romatoid Artrit ile kuru göz sendromu arasında bir ilişki var mıdır?

Romatoid Artrit (RA), sadece eklemleri etkileyen bir hastalık değildir, eklem dışında çok sayıda organı da etkileyebilir ve bu semptomlar farklı şiddetlerde görülebilir. RA'nın göz üzerindeki belirtileri arasında episklerit, sklerit, periferik ülseratif keratit ve kuru göz sendromu bulunur. Kuru göz, RA'nın gözlerde görülen en yaygın bulgusudur ve RA, kuru gözle ilişkili en sık görülen bağışıklık sistemi hastalığıdır.

Kuru göz sendromu, oküler yüzeyde hasar, görme bozukluğu ve gözyaşı film tabakasında görülen değişiklikler gibi semptomlara neden olabilen bir hastalıktır. Kuru göz sendromu, RA’nın yönetim sürecinde en sık karşılaşılan sorunlardan biridir.

RA hastalık aktivitesi ile kuru göz arasındaki ilişkiyi bulmak, kuru göz rahatsızlığının erken saptanması ve görme fonksiyonunun korunması için çok önemlidir.

Bu alanda yapılan bir çalışmaya kuru göz sendromu olan 42 RA’lı hasta dahil edilmiştir ve çalışmada, kuru göz sendromunun şiddeti ile Romatoid Artrit hastalığı aktivitesi arasındaki ilişkiye odaklanılmıştır. 

RA hastalık aktivitesi, hastalık aktivite skoru (DAS28) kullanılarak değerlendirilmiştir. Kuru göz sendromunun şiddeti ise Schirmer testi, gözyaşı filmi kırılma süresi (TBUT) ve oküler boyama skoru (OSS) gibi testler ile değerlendirilmiştir.

Çalışmanın sonucunda; kuru göz sendromunun şiddetinin RA hastalık aktivitesi ile ilgili değil, süresi ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Sadece hafif RA'lı hastalarda bile kuru göz sendromu ihtimali göz ardı edilmemeli ve gözler, RA aktivitesinden bağımsız olarak, kuruluk açısından düzenli şekilde takip edilmelidir.Referans:

https://doi.org/10.1080/25785826.2020.1729597. Abd-Allah NM, Hassan AA, Omar G, Hamdy M, Abdelaziz STA, Abd El Hamid WM, Moussa RA. Dry eye in rheumatoid arthritis: relation to disease activity. Immunol Med. 2020 Jun;43(2):92-97. Epub 2020 Feb 23. PMID: 32089102. Erişim tarihi: 10.01.2023

M-TR-00003171