/merak-edilenler/haberler-makaleler/bagirsak-sagliginin-romatoid-artrit-uzerinde-etkisi-var-midir MERAK EDİLENLER Hayat Benim Elimde|MERAK EDİLENLER|Haberler / Makaleler
MERAK EDİLENLER

Haberler / Makaleler

Bağırsak sağlığının Romatoid Artrit üzerinde etkisi var mıdır?

Bağırsak sağlığının Romatoid Artrit üzerinde etkisi var mıdır?

Romatoid Artrit (RA), bağışıklık sisteminin eklemlerdeki sağlıklı dokuya saldırması sonucu meydana gelir. Son zamanlarda yapılan birçok çalışmada, RA ile bağırsak sağlığı arasında bir bağlantı olduğu görülmektedir.

Bağırsak mikrobiyotası; çoğalması halinde insan sağlığı üzerinde hastalığa sebep olabilecek bakterileri içerdiği gibi sağlığa ve bağışıklığa faydalı olabilecek bakterilerin de ana kaynağıdır. Bağırsak mikrobiyotasının, Romatoid Artritin ilerlemesine yol açabilen önemli bir çevresel faktör olduğu birçok çalışmada gösterilmiştir. 

Yapılan bir çalışmada, bağırsak florasında görülen bozulmaların (disbiyozis) Romatoid Artrit gelişiminde rol oynayan otoimmün mekanizmalar üzerinde etkili olabileceği ifade edilmektedir. 

Başka bir çalışmanın verilerine göre, tedavi almayan Romatoid Artrit hastalarının yüzde 75'inin bağırsaklarında görülen bir bakteriye, tedavi alan RA hastalarının yalnızca yüzde 12'sinde rastlanmıştır. Çalışmada, bu bakterinin inflamasyon ile mücadele eden yararlı mikrobiyotayı vücuttan attığı öne sürülmüştür.

Uzmanlar, otoimmün hastalıklardaki bu mekanizmanın daha iyi anlaşılabilmesinin yeni tedavilerin geliştirilmesinde ve bu hastalıkların gelişiminin önüne geçilmesinde rol oynayabileceğini düşünmektedir.

Referanslar:

1. Hindawi Journal of Immunology Research Volume 2017, Article ID 4835189, 13 pages https://doi.org/10.1155/2017/4835189 

M-TR-00002747