/jia-video/jia-hastalari-duzenli-olarak-okula-gidebilir-mi-prof-dr-balahan-makay JİA hastaları düzenli olarak okula gidebilir mi? | Prof. Dr. Balahan Makay JİA hastaları düzenli olarak okula gidebilir mi? | Prof. Dr. Balahan Makay Hayat Benim Elimde
JİA

Video

JİA hastaları düzenli olarak okula gidebilir mi? | Prof. Dr. Balahan Makay

Tabi ki gidebilir. Çocuklarımızın düzenli olarak okula gitmesi son derece önemlidir. Bir yetişkin için iş neyse çocuk için de okul aynı şeydir; kendi kendine yeten, üretken ve bağımsız bir insan olmanın öğrenildiği yerdir. Eklem romatizmalı çocuklarımızın normal bir şekilde okul aktivitelerine katılabilmeleri için, aileler, öğretmenler ve hekimler, ellerinden gelen iş birliğini göstermelidir. 

Zaman zaman okul devamı konusunda sorun yaratabilecek bazı durumlar olabilir. Yürümede güçlük, yorgunluğa dayanıksızlık, ağrı veya eklem sertliği bunların arasında yer almaktadır. Bu nedenle öğretmenlere çocuğun olası ihtiyaçlarını açıklamak önemlidir. Uygun sıralar ve eklem sertliğinden kaçınmak için okul saatleri boyunca düzenli hareket gereklidir. Çocuklar mümkün olduğunca beden derslerine katılmaya teşvik edilmelidir. Böylece hem akademik başarı hem de yaşıtları ve yetişkinlerle iletişim kurabilme yeteneği kazanarak arkadaşları tarafından kabul ve takdir edilirler. Yani “hasta” etiketi yapıştırarak onları ayırmak yerine, hayatın içinde, tam da ortasında yer almalarına imkan sağlamalıyız.