/jia-video/jia-tanisi-nasil-konulur-doc-dr-ozge-altug-gucenmez JİA tanısı nasıl konulur? | Doç. Dr. Özge Altuğ Gücenmez JİA tanısı nasıl konulur? | Doç. Dr. Özge Altuğ Gücenmez Hayat Benim Elimde
Virginia
Parçalı Bulutlu 26.1°
JİA

Video

JİA tanısı nasıl konulur? | Doç. Dr. Özge Altuğ Gücenmez

Juvenil İdiopatik Artrit tanısı, eklem şikayetleri varlığında, tıbbı öykünün ayrıntılı olarak alınmasına; fizik muayene bulgularına, laboratuvar incelemelerine, en son olarak da görüntüleme yöntemlerinin değerlendirilmesine dayanır.

Hastalardaki eklem şikayetleri; etkilenen eklemde ağrı, şişlik, hareket kısıtlılığı, eklem üzerinde ısı artışı ve sabah sertliği olarak sıralanabilir.


Hastalık bulguları, 16 yaşından önce başlıyor, belirtiler 6 haftadan uzun sürüyor ve bu bulgulara neden olabilecek diğer bütün hastalıklar dışlanıyorsa hastaya Juvenil İdiopatik Artrit tanısı konulur.

Laboratuvar incelemelerinde; eritrosit sedimentasyon hızı ve C reaktif protein gibi kandaki iltihabın yaygınlığını belirleyen testlerin yüksekliği, tanıda yardımcıdır. 

Etkilenen eklemlere yönelik yapılan eklem röntgeni, ultrasonu ve MR’ı tanı koymada kullanılan başlıca görüntüleme yöntemleridir.