/merak-edilenler/pratik-bilgiler/eklem-sagligini-koruma-yontemleri MERAK EDİLENLER Hayat Benim Elimde|MERAK EDİLENLER|Pratik Bilgiler
Virginia
Parçalı Bulutlu 23.1°
MERAK EDİLENLER

Pratik Bilgiler

Romatoid artrit hastalığı ile günlük hayatı kolaylaştırabilecek Pratik Bilgileri bulabilirsiniz.

Eklem Sağlığını Koruma Yöntemleri

Eklem Sağlığını Koruma Yöntemleri

Eklem ağrısını yönetmek için uygulanabilecek bazı teknikler mevcuttur. Uzun vadede eklemlerinize iyi bakmak ve onları hasardan korumak için bu tekniklerden faydalanabilirsiniz.

Ağrınızın farkında olun

Artritiniz varsa aktif kalmak önemlidir. Ancak ciddi bir ağrı içindeyseniz veya daha da kötüye gidiyormuş gibi hissediyorsanız; bu, kendinizi çok fazla zorladığınıza veya son zamanlarda çok fazla şey yaptığınıza dair bir uyarı olabilir. Böyle bir durumda, dinlenmeye ve hızınızı ağrınıza göre ayarlamaya çalışın.

Bir aktiviteyi yaparken ağrı hissederseniz, her yarım saatte bir ara vermeyi deneyebilirsiniz. Sonrasında, ağrı hala devam ediyorsa, daha uzun süre, daha fazla mola vermeyi deneyin veya birinden sizin için o aktiviteyi yapmasını isteyin.

Daha güçlü olan eklemlerinizi kullanın

Bir şey taşıyorsanız, küçük eklemler yerine daha büyük eklemleri kullanmak daha sağlıklıdır. Daha büyük eklemler, daha güçlü kaslar tarafından korunur ve böylece zarar görme olasılığı daha düşük olur.

Örneğin, çantalarınızı elinizde taşımak yerine omzunuza/kolunuza asarak taşımak daha az zarar görmenizi sağlayabilir.

Daha az efor sarf edin

Kendinizi çok fazla zorlamak, eklemlerinize zarar verebilir. Bu nedenle, ihtiyaç duyduğunuzda yardım istemekten çekinmemelisiniz.

Kendinizin yapmak zorunda olduğu durumlarda, kaldırdığınız nesnenin ağırlığını azaltabilirsiniz.

Örneğin, ağır bir karton kutuyu taşıyorsanız, kaldırmadan önce içinden birkaç parça eşya çıkarabilirsiniz. Veya nesnenin ağırlığını azaltamıyorsanız, el arabası gibi bir araç kullanmayı deneyebilirsiniz.

Günlük işlerinizi yönetmek için bazı araçlardan destek alarak harcadığınız eforu azaltabilirsiniz. Örneğin, yürümenize yardımcı olacak araçlardan ya da kullanımı kolay mutfak gereçlerinden faydalanabilirsiniz.

Nesneleri çok sıkı tutmayın

Yazarken, bulaşık yıkarken veya tornavida gibi aletler kullanırken nesneleri sıkıca kavramak, parmaklarınızdaki eklemlere çok fazla baskı uygulayabilir. Tutuşunuzu gevşetmek, yumuşak dolgulu tutacaklar kullanmak ve ellerinizi dinlendirmek için ara vermek, eklemleriniz için faydalı olacaktır.

Eklemlerinizi zorlayan pozisyonlardan kaçınmaya çalışın

RA, zamanla eklemlerinize zarar verebilir ve dengesizliğe neden olabilir. Bu nedenle, eklemlerde sorun oluşturma riskini artırabilecek pozisyonlardan kaçınmak önemlidir.

Eklemlerinizi kullanma şeklinize ve aşağıdakileri yapmaya özen gösterin;

  • Bilekleriniz aşağı doğru bükülmüş halde ağır nesneleri kaldırmayın.

  • Parmaklarınızı bükmeyin veya aşırı düzleştirmeyin.

  • Bir işi yaparken tek bir ekleme yüklenmeyin, birden fazla ekleminizi kullanın. 

Referans:

https://www.versusarthritis.org/news/2022/november/what-is-joint-protection-5-ways-you-can-look-after-your-joints/. Erişim tarihi 06.12.2022

M-TR-00002988