/merak-edilenler/pratik-bilgiler/ra-ile-yasam-icin-5-ipucu MERAK EDİLENLER Hayat Benim Elimde|MERAK EDİLENLER|Pratik Bilgiler
Virginia
Parçalı Bulutlu 23.1°
MERAK EDİLENLER

Pratik Bilgiler

Romatoid artrit hastalığı ile günlük hayatı kolaylaştırabilecek Pratik Bilgileri bulabilirsiniz.

RA ile Yaşam için 5 ipucu

RA ile Yaşam için 5 ipucu

Şeker kullanımına dikkat etmek gerekir mi?

Evet. Şeker, hem genel sağlık durumunuz hem de artritiniz için iyi değildir.

Aşırı kilo, eklemlerinize baskı uygulayarak ağrı ve sertliği daha da kötüleştirir. Şeker, ayrıca, vücuttaki iltihabı da artırabilir.

2018'de fareler üzerinde yapılan bir araştırmada, yüksek şekerli bir diyetin, obezite durumu görülmese bile eklem iltihabında artışa yol açtığı görülmüştür.

Şeker kullanımını kademeli olarak azaltmayı deneyerek tamamen bırakmayı kolaylaştırabilirsiniz. Şekeri bırakmak, genel beslenme şeklinizi iyileştirme yönünde de size destek olacaktır.

Rafine şekeri beslenmenizden çıkardığınızda, birçok işlenmiş gıdayı da çıkarmanız gerekecektir.

Yağlı balık, RA hastalarına iyi gelir mi?

Somon, sardalya, alabalık, uskumru ve ringa balığı dahil olmak üzere yağlı balıklar, hem genel sağlığınız hem de bazı artrit türleri için faydalı olabilecek önemli bir uzun zincirli omega-3 yağ asitleri kaynağıdır. 

Bunun nedeni, yağlı balıkların uzun zincirli omega-3 çoklu doymamış yağ asitleri içermesidir ve araştırmalar, bu asitlerin Romatoid Artritli kişilerde iltihaplanmayı ve hastalık aktivitesini azaltabileceğini göstermiştir. Bazı yumurtalar da omega-3 ile zenginleştirilmiştir. Yeşil yapraklı sebzeler, ceviz, keten ve chia tohumu gibi besinlerden de omega-3 desteği alınabilir.

Balık tüketmeyi sevmeyenler, hekimlerine danışarak bir omega-3 takviyesi kullanabilirler.

RA ve Beslenme ile ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz.


Artrit ile egzersiz yapılabilir mi?

Ağrınız olduğunda, egzersiz, yapmak isteyeceğiniz son şey olabilir. Ancak doğru tipte ve doğru seviyede düzenli egzersiz, hareket aralığınızı ve kas gücünüzü artırabilir, eklemlerde ağrı ve sertliği azaltabilir.

Doktorunuz, hastalığınızın durumunu ve ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurarak size uygun egzersizler verebilir ya da bir fizyoterapiste yönlendirme yapabilir.

Fizyoterapist Aslı Üstündağ ile birlikte RA hastalarına özel hazırladığımız egzersiz önerilerine buradan ulaşabilirsiniz.


Ağrılarınız olduğunda egzersiz yapmayı bırakmalı mısınız?

Yeni bir egzersiz programına başlarken eklemlerde bir miktar sertlik veya rahatsızlık hissetmek normaldir. Kaslar, yapılan egzersize tepki verir ancak genellikle 1 hafta içinde bu durumun geçmesi gerekir. Eğer ağrılar devam ediyorsa, yaptığınız egzersiz şekli size uygun olmayabilir. 

Ayrıca, yeni bir programa geçiyorsanız kademeli bir şekilde başlamalısınız.

Bazı kişiler için 10 dakika bile başlangıçta yeterli olabilir. 

Egzersiz sırasında şiddetli ağrı hissederseniz yapmaya devam etmeyin ve hekiminize danışın.


D vitamininin RA üzerindeki etkisi nasıldır?

D vitamini; kemikleri, dişleri ve kasları sağlıklı tutmak için gerekli olan kalsiyum ve fosfat seviyelerinin korunmasına yardımcı olur. Ayrıca iltihabı önleyici bir etkiye ve bağışıklık sisteminin sağlığının korunmasında önemli bir role sahiptir.

Referans:

https://www.versusarthritis.org/news/2022/june/five-top-tips-on-navigating-health-advice-about-arthritis/. Erişim tarihi 06.12.2022

M-TR-00002988