/merak-edilenler/pratik-bilgiler/haftasonu-yapilabilecek-aktiviteler Haftasonu Yapılabilecek Aktiviteler Haftasonu Yapılabilecek Aktiviteler MERAK EDİLENLER Hayat Benim Elimde|MERAK EDİLENLER|Pratik Bilgiler
MERAK EDİLENLER

Pratik Bilgiler

Romatoid artrit hastalığı ile günlük hayatı kolaylaştırabilecek Pratik Bilgileri bulabilirsiniz.

Haftasonu Yapılabilecek Aktiviteler

Haftasonu Yapılabilecek Aktiviteler

Romatoid Artrit (RA) hastalığınız varsa, eklemlerinizde ağrı, şişlik ve sertlik meydana gelebilir ve bu semptomlar, hobilerinizi yapmanıza engel olabilir. Bu semptomları yönetmeyi öğrenirseniz, sevdiğiniz aktiviteleri hayatınızdan çıkarmaya gerek kalmayabilir.

Eklemlerinizi zorlamadan ve semptomlarınızı göz önünde bulundurarak yapabileceğiniz aktivitelerden bazıları;

Yürüyüş yapmak ve bisiklete binmek

RA hastaları, eklemlerinin durumunu ve genel sağlık durumlarını göz önünde bulundurarak yürüyüş yapabilir veya bisiklete binebilirler.

Seçeceğiniz aktiviteyi, vücudunuzu dinleyerek ve hastalığınızın izin verdiği ölçüde yapmanız gerektiğinin çok önemli olduğunu unutmamalısınız.

Açık havada yapılabilecek aktivitelerden en iyi şekilde yararlanmanız için bazı ipuçları:

 • Belirli aralıklarla dinlenme molaları planlayın.
 • Düz ve engebesiz yollar seçmeye gayret gösterin.
 • Kendi hızınızda ilerleyin.
 • Tercih ettiğiniz parkurun zeminini ve rotanızı önden keşfedin.  

Yemek pişirmek

RA'lı birçok kişi, mutfakta vakit geçirmeyi sever. Kendi yemeklerinizi yapmak eğlenceli olduğu kadar daha sağlıklı bir beslenme düzeni sağlamak için de faydalıdır. Ek olarak, yemek yapmak, yeni tarifler denemek ya da oluşturmak zihninizi güçlü tutmanıza yardımcı olabilir.

Yemekleri karıştırmak, pişirmek veya sebzeleri doğramak, ellerinizi ve bileklerinizi çalıştırmak için de iyi bir yöntemdir.

Bir eliniz diğerinden daha az acıyorsa, tek elle pişirme tekniklerini öğrenebilirsiniz.

Hastalığınız belirli pişirme araçlarını kullanmayı zorlaştırıyorsa, özellikle artrit hastaları için tasarlanmış mutfak aletlerini tercih edebilirsiniz. Büyük veya yumuşak kulplu mutfak eşyaları gibi RA için uygun mutfak gereçlerini kullanabilir, kesme tahtasının kaymasını önlemek için bir kesme tahtası sabitleyicisi kullanabilirsiniz.

El işi öğrenmek 

İlgi alanlarınıza uygun bir el işi bulabilirsiniz. Yapabileceğiniz birçok farklı el işi aktivitesi mevcuttur; iğne işi, kil, boncuk, örgü, renklendirme veya ahşap işlemeyi deneyebilirsiniz. Bu aktiviteler, stresi azaltmaya yardımcı olabilir ve zihninizi rahatlatır.

Ayrıca, öğreneceğiniz el işi, RA hastalığının en çok etkilediği parmaklarınızı ve bileklerinizi hareket ettirmenizi sağlar. El işi sayesinde ellerinizdeki ve bileğinizdeki hareketler, hastalığın ilerlemesini yavaşlatmaya yardımcı olurken, aynı zamanda elinizdeki kasların gücünü de artırır.

İğne işi veya boncuk işleme gibi aktiviteler, nesnelerin parmaklarınızla hassas bir şekilde işlenmesini içerir, böylece küçük el ve parmak kaslarını güçlendirir ve el becerisini artırır. Örgü ve tığ işi yapmak zor olabilir çünkü oldukça fazla bilek kuvveti gerektirirler, ancak kasları güçlü tutmak ve şekil bozulmalarını önlemek için çok uygun aktivitelerdir.

Zihin geliştirme egzersizleri yapmak

Zihinsel olarak aktif kalmak herkes için iyidir. Bulmacalar, kelime oyunları, sudoku gibi zeka oyunları ve hafıza egzersizleri, zihninizi açık tutmanıza yardımcı olabilir. Eklemlerinizde şişlik ve ağrı olduğunda, yapboz parçalarını birleştirmek veya bir bulmacadaki küçük kareleri doldurmak için kalem tutmak zor olabilir. Ancak bu durumlarda, akıllı telefonunuzdan oyun oynamanıza izin veren uygulamaları indirebilir veya bilgisayarınızda masa veya kart oyunları oynayabilirsiniz. Çevrimiçi olarak diğer insanlara karşı oynarsanız, başkalarıyla da etkileşime girebilirsiniz; bu da, ruh sağlığınız için faydalı olabilir.

Kitap Okumak

Okumak, eklemlerinizi hareket ettirmek zorunda kalacağınız fiziksel hobilerden daha kolaydır. Ancak bir kitabı ya da dergiyi uzun süre tutmak zorlayıcı olabilir. Ellerinizdeki yükü azaltmak için şunları yapabilirsiniz:

 • Sesli kitap uygulamaları kullanabilirsiniz.
 • Kitap tutucu edinebilirsiniz.
 • Kullanılan cihazlar, kitaplardan daha hafif olduğundan e-kitap okuma alışkanlığı edinebilirsiniz.

Yoga yapmak

Romatoid Artritiniz varsa, fiziksel olarak aktif kalmanız önemlidir, çünkü eklem ağrısını azaltmaya ve ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olabilir. Gerekirse, en sevdiğiniz aktiviteleri, eklemlerinizdeki yükü azaltacak şekilde değiştirebilirsiniz. Örneğin, koşmak yerine yürüyebilirsiniz ya da yogayı deneyebilirsiniz. Yoga, RA hastaları için faydalı bir fiziksel aktivitedir, çünkü bilinçli farkındalığı da desteklemektedir. Yoga, fiziksel olarak güçlenmeye, esnekliğe, dengeye yardımcı olurken meditasyon ve nefes egzersizleri de stresle başa çıkmaya yardımcı olur.

Müze veya sergi gezileri yapmak

Yürümeyi gerektirse de, müze veya sergi ziyareti yapmak, hem fiziksel hem de ruh sağlığınız için faydalı olabilir. Sanat müzeleri, genellikle RA hastaları için iyi bir seçimdir, çünkü oturabileceğiniz ve eserleri izleyebileceğiniz banklar bulunur. Müze veya sergi içinde dolaşırken bir odadan diğer odaya geçmeden önce dinlenmek için belirli aralıklarla mola verebilirsiniz. Dinlenmek, RA kaynaklı yorgunluğu önlemede çok önemlidir.

Sizin için uygun aktiviteler konusunda mutlaka hekiminize danışın.

Referanslar:

 1. https://www.everydayhealth.com/hs/rheumatoid-arthritis-treatment-management/ra-friendly-hobbies/. Erişim tarihi 06.12.2022
 2. http://www.fidelityhh.com/7-great-activities-for-seniors-with-arthritis. Erişim tarihi 06.12.2022
 3. https://www.webmd.com/rheumatoid-arthritis/features/doing-hobbies-ra. Erişim tarihi 06.12.2022

  M-TR-00002985