/merak-edilenler/pratik-bilgiler/yaz-donemi Yaz Döneminde Romatoid Artrit'i Yönetmek Yaz Döneminde Romatoid Artrit'i Yönetmek MERAK EDİLENLER Hayat Benim Elimde|MERAK EDİLENLER|Pratik Bilgiler
MERAK EDİLENLER

Pratik Bilgiler

Romatoid artrit hastalığı ile günlük hayatı kolaylaştırabilecek Pratik Bilgileri bulabilirsiniz.

Yaz Dönemi

Yaz Dönemi

  • Yaz aylarında artan sıcaklar ve nem sebebiyle el ve ayaklarda şişme meydana gelebilir, hava basıncındaki değişiklikler eklemlerde sertliğe ve ağrıya yol açabilir.

Ağrı görülen bölgelere buz uygulaması yapılabilir ancak uzun vadeli çözümler için sıvı tüketimi ve hafif egzersizler yapmak önemlidir.

Mevsime bağlı semptomlar ve önerilerle ilgili mutlaka hekiminize danışmanız gerekir.

  • Romatoid Artrit hastalığında, yaz sebebiyle oluşan semptomları azaltmak için hava durumunu takip ederek kendinizi hazırlayabilir ve yoga, esneme ve yüzme gibi hafif ağırlıklı egzersizleri yapmaya devam edebilirsiniz.

Serin ortamda bulunmak, gölgede durmak ve ince kumaşlardan yapılmış giysileri tercih etmek faydalı olabilir. Sıcaklara bağlı oluşan semptomlarınızla ilgili hekiminize danışabilirsiniz.

  • Eklemlerde şişliği önlemek için otururken bacaklarınızı hareket ettirebilir, ayaklarınızın altına bir yastık koyabilir ya da duvara yaslayarak yukarıda tutabilirsiniz. Terlemek, vücuttaki su oranını azaltarak alevlenmeye sebep olabilir, sıvı kaybını önlemek için bol miktarda su içmek önemlidir.

  • D vitamini, bağışıklık sisteminin yanı sıra kemiklerinizin, dişlerinizin ve kaslarınızın sağlığı için de çok önemlidir. D vitamini ihtiyacının çoğu güneş ışınları vasıtasıyla deri tarafından karşılanır. Açık tenli kişiler için günde 10 dakika, koyu tenliler için ise 25 dakika güneşlenmek yeterli olabilir. Vücudunuzda bulunan D vitamini düzeyi ve önerileri için mutlaka hekiminize danışın.

  • D vitamini almak için güneşlenmek önemlidir ancak çok fazla güneş ışığına maruz kalmak cilt yanıklarına sebep olabilir ve cilt kanserine yakalanma riskini artırabilir.

Romatoid Artrit tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar cildin güneş ışığına hassasiyetini artırabilir.

Güneş ışınlarının zararından korunmak için öğle saatlerinde güneşe çıkmaktan kaçınabilir, ince kumaşlardan oluşan giysilerle kendinizi koruyabilir, şapka ve güneş gözlüğü takabilir ve güneş koruyucu krem kullanabilirsiniz.

Referans
https://www.versusarthritis.org/news/2020/may/managing-your-arthritis-in-warmer-weather
Erişim Tarihi: 18.11.2022

M-TR-00002299