/merak-edilenler/pratik-bilgiler/gune-baslangic RA ile Güne Başlarken Yapılması Gerekenler RA ile Güne Başlarken Yapılması Gerekenler MERAK EDİLENLER Hayat Benim Elimde|MERAK EDİLENLER|Pratik Bilgiler
MERAK EDİLENLER

Pratik Bilgiler

Romatoid artrit hastalığı ile günlük hayatı kolaylaştırabilecek Pratik Bilgileri bulabilirsiniz.

Güne Başlangıç

Güne Başlangıç

  • Güne daha iyi başlamak için uyandığınızda ılık bir duş alabilir veya giyinmeden önce kıyafetlerinizi kurutucuda ya da fön makinesiyle ısıtabilirsiniz. Isı, eklem sertliği ve ağrılarınızı hafifletebilir.
  • Güne iyi başlamak için esneme hareketleri yapabilirsiniz, bunun için yataktan çıkmanıza dahi gerek yok. Kollarınızı başınızın üstüne kaldırın, ayak parmaklarınızı ileri ve geriye doğru esnetin, ayak bileklerinizle daireler çizin ve başınızı hafifçe sağa ve sola doğru eğin. Kalçalarınızı sağdan sola doğru hareket ettirin, sırayla iki dizinizi de büküp düzleştirin. Eklem sertliğiniz hafifleyene kadar tekrar edebilirsiniz.
  • Sabahları yetişmeniz gereken bir yer varsa besleyici ama pratik bir kahvaltı yapabilirsiniz. Haşlanmış yumurta, önceden hazırlanmış yulaf lapası veya taze meyve gibi hastalığınıza uygun besinleri tercih edebilirsiniz.
  • Sabahları daha yavaş hareket edebilirsiniz, bu yüzden hazırlığınızı bir gece önceden yapabilirsiniz. Giyeceklerinizi ve aksesuarlarınızı önceden hazırlayın. Kravatınızı veya eşarbınızı akşamdan bağlarsanız sabah kolaylıkla kafanızdan geçirip takabilirsiniz. Yiyeceklerinizi hazırlayabilir, imzalanacak belgeleri imzalayabilir ve çantanızı bir gün önceden yapabilirsiniz.
  • Sabah yapılan egzersizler ağrılara iyi gelmenin yanı sıra ruh sağlığınızı da olumlu etkiler ve gün boyu yağ yakmaya da devam edebilirsiniz. Evinizin çevresinde yapacağınız küçük yürüyüşleri sabah rutininize dahil edebilirsiniz.
  • Güneş ışığı, beyninize ve vücudunuza uyanmanız için sinyal gönderir. Aynı zamanda beyninizde ruh halinizi olumlu etkileyen serotonin hormonunu da artırır. Uyanır uyanmaz perdelerinizi açmak daha dinç hissetmenizi sağlayacaktır.
  • Sabah kalktığınızda kendinizi iyi hissetmiyorsanız fazla hareketten uzak durabilirsiniz. Kendinizi iyi hissetmediğiniz günlerde işyerinde sorumlu olduğunuz kişilere bilgi verip işe biraz geç gitmeyi veya evden çalışmayı teklif edebilirsiniz. Ailenizden kahvaltı ve ev işleriyle ilgili destek isteyebilirsiniz. Sabah kendinize ayıracağınız ekstra zaman günün geri kalanını daha verimli geçirmenizi sağlar.

Referans
https://www.arthritis.org/health-wellness/healthy-living/emotional-well-being/stress-management/9-tips-for-better-mornings-with-arthritis
Erişim Tarihi: 18.11.2022

M-TR-00002299