/video/uzman-videolari/romatizmal-hastaliklarda-agri-kesici-ilaclarin-kullanimi-nasil-olmali-prof-dr-sukran-erten Hayat Benim Elimde
Virginia
Parçalı Bulutlu 26.7°
VİDEO

Uzman Videoları

Romatizmal hastalıklarda ağrı kesici ilaçların kullanımı nasıl olmalı? | Prof. Dr. Şükran Erten

Romatizmal hastalıkların tedavi hedefleri; inflamasyonun kontrol altına alınması, ağrının giderilmesi, doku hasarının önlenmesi ve fonksiyonel durumun sürdürülmesidir. Ağrı, kişilerin yaşam stillerine, işlerine etki edebilen; hastaları psikolojik açıdan da etkileyen önemli bir bulgudur ve bir an önce ağrının giderilmesi ve azaltılması hedeflenir. Ağrı tedavisine başlarken unutulmaması gereken en önemli nokta, hastaların farklı ajanlara verecekleri yanıtların farklı olabileceğidir. Dolayısıyla tedavinin kişiselleştirilmesi gerekmektedir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından analjeziklerin kullanımına dair bazı öneriler geliştirilmiştir. 

Buna göre;

bir, mümkünse ilaçların oral formları tercih edilmelidir,

iki, ilacın etkinliğini sağlayabilmek için belirlenen dozda ve belirlenen aralıklarda kullanılması gerekir,

üç, analjezikler ağrı yoğunluğuna göre reçete edilmelidir,

dört, ilacın dozu bireysel olarak düzenlenmelidir.

Her hastanın tedaviye yanıtı farklı olacaktır. Kişiye uygun dozda verilmesi, hem ağrıyı rahatlatacak hem de tolere edilemeyecek yan etkilerden koruyacaktır.

Hastaların ağrı durumlarındaki değişimleri ve varsa alevlenmeleri, hekimlerine açıkça ifade etmeleri önemlidir. Ağrı durumuna göre hekim; tedavi değişimi ya da doz değişimi planlayabilir.