/video/uzman-videolari/romatoid-artrit-hastalarinin-alkol-tuketmesi-sakincali-midir-uzm-dr-zevcet-yilmaz Hayat Benim Elimde
VİDEO

Uzman Videoları

Romatoid Artrit hastalarının alkol tüketmesi sakıncalı mıdır? | Uzm. Dr. Zevcet Yılmaz

Romatoid Artritiniz varsa bardağınıza ne girdiğini iki kere düşünün! Romatoid Artrit hastalarının orta düzeyde alkol almasında sakınca olmayabilir ancak bu, kullandıkları ilaç rejimi ile yakından ilişkilidir. Kullandığınız ilaca bağlı olarak alkolün etkileri artabilir ya da azalabilir.

Alkol alımı ile Romatoid Artrit arasındaki ilişki, çeşitli çalışmalarda incelenmiştir. Bazı çalışmalarda, alkol alımı ile Romatoid Artrit sıklığının arttığı görülmüş ancak fareler üzerinde yapılan çalışmalarda, alkolün iltihabı artıran etkenleri azalttığı, eklem yıkımında ve hastalık aktivitesinde azalma ile ilişkili olabileceği de gösterilmiştir. Yine de, alkol tüketiminin Romatoid Artrite karşı koruma sağladığını söylemek için henüz yeterli kanıtımız yoktur.

Alkolün etkileri, sadece hastalık aktivitesi ya da hastalığın ortaya çıkması ile ilgili değildir. Alkol tüketimi, Romatoid Artritin diğer komplikasyonlarına katkıda bulunabilir. Örneğin:

●      Uyku bozukluğu. Romatoid Artritli insanlar genellikle uyumakta zorluk çekerler. Az miktarda alkol içmek bile düzensiz uykuya yol açarak Romatoid Artrit hastasının uyku sorunlarını daha da zorlaştırabilir.

●      İkincisi, depresyon. Romatoid Artrit ve depresyon genellikle birlikte ortaya çıkar. Başlangıçta öyle hissedilmese de, alkol almak depresyon belirtilerini kötüleştirebilir.

●      Diğer bir tanesi, osteoporoz. Romatoid Artrit, kolayca kırılan kırılgan kemiklerle karakterize bir durum olan osteoporoz gelişme riskini artırır. Aşırı alkol tüketimi de osteoporoz ile bağlantılıdır. Tatillerde ara sıra alkol tüketimi kemiklerinizde büyük hasara yol açmayabilir ancak osteoporoz açısından alkolden kaçınmak daha iyidir. Yine osteoporoz hastalarında alkol tüketimi, hastanın düşme riskini artırabileceğinden bu da, kemiklerde kırık riskini birlikte getirir.

●      Kalp hastalığı; aşırı alkol tüketimi kalp hastalıkları ile ilişkilidir. Ancak Romatoid Artritli insanlar zaten kalp krizi ve felç için daha yüksek risklere sahip kişilerdir.

Romatoid Artrit hastaları alkol kullanımı sırasında tüm olası riskleri göz önünde bulundurmalı, illa tüketecekse ilaç rejimine dikkat ederek ve ılımlı miktarda alkol tüketmelidir.