/video/uzman-videolari/romatoid-artritte-oksuruk-ve-nefes-darligi-yasamak-normal-mi-dr-ogr-uyesi-ridvan-mercan Hayat Benim Elimde
VİDEO

Uzman Videoları

Romatoid Artritte öksürük ve nefes darlığı yaşamak normal mi? | Dr. Öğr. Üyesi Rıdvan Mercan

Romatoid Artrit, eklem ve eklem dışı bulguları olan ilerleyici, sistemik bir otoimmün hastalıktır. Akciğerler ve solunum hastalıkları, hastalığın sık görülen eklem dışı bulguları arasındadır. Farklı çalışmalarda, Romatoid Artrit hastalarının %39’u ila %60’ında solunum yolu hastalığı olabileceği gösterilmiştir. Solunum sistemi ile ilgili bulgular, genelde eklem bulgularından sonra ortaya çıkar ama bazı durumlarda akciğer tutulumu, Romatoid Artritin ilk bulgusu olarak görülebilmektedir.

Romatizmal hastalıklarda solunum sistemi, hastalığın çeşidine bağlı olarak, değişik şekillerde tutulabilir. Solunum sisteminde; akciğer dokusu, hava yolları, yani bronşlar, akciğer damarları, plevra dediğimiz akciğer zarları, solunum kasları ve göğüs duvarı, hastalığın bir özelliği olarak tutulabileceği gibi; gelişen bir enfeksiyon, eşlik eden astım, KOAH gibi bir hastalık ya da kullanılan ilaçların yan etkilerinden dolayı da olabilir. Bu hastaların, öksürük ve nefes darlığı yaşaması normal değildir. Erken tanı ve tedavi sayesinde daha büyük komplikasyonlara sebep olmadan, öksürük ve nefes darlığı gelişen hastaların, en kısa zamanda mutlaka takip eden doktora ya da bir göğüs hastalıkları uzmanına başvurması gerekir.