/video/uzman-videolari/romatoid-artrit-tedavisinde-ilaclar-ogunlere-gore-mi-duzenlenmeli-uzm-dr-yusuf-karabulut Hayat Benim Elimde
VİDEO

Uzman Videoları

Romatoid Artrit tedavisinde ilaçlar, öğünlere göre mi düzenlenmeli? | Uzm. Dr. Yusuf Karabulut

Romatoid Artrit hastalığının tedavisi sıklıkla çoklu ilaç kullanımını gerektirir. Yapılan çalışmalar, çoklu ilaç kullanımının tedaviye uyumu zorlaştırdığını göstermektedir. 

Bu tip çoklu ilaç kullanan hastalarda tedavi başarısını artırmak ve tedavi uyumunu sağlamak için ilaçların tek seferde alınması yerine öğünlere bölünmesi, hekimlerin sıklıkla uyguladığı bir yöntemdir. İlaçlarınızı ne şekilde öğünlere böleceğinize karar vermek için; ilacın olası yan etkilerini, ne zaman alınırsa etkili olacağını ve yaşam tarzınızı göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin; bir ilaç uyku hali yapacaksa, o ilacı geceleri almak daha uygun olabilir ya da geceleri ağrıdan uyumakta zorlanıyorsanız; ağrı kesici ve anti-inflamatuar ilaçlarınızı gece alabilirsiniz. İlaçların olası etkileri ve yan etkileri konusunda hekiminize danışabilirsiniz.

Romatoid Artrit tedavisinde özel bir diyet programı önerilmemektedir. Ancak bazı ilaçlara özel yaklaşımlar sergilenebilir. Örneğin; Romatoid Artrit tedavisinde sıklıkla kullanılan kortikosteroid türevi ilaçların alındığı öğünlerde, tuz ve karbonhidrat tüketiminin azaltılması faydalıdır. 

Tüm bu bilgiler ışığında; Romatoid Artrit hastalığı ve olası eşlik eden başka hastalıkların bulunması ihtimaline karşın, hastaların hekimlerin beslenme ve diyet önerilerini dikkate almaları önem arz etmektedir.