/video/uzman-videolari/romatoid-artritte-egzersiz-ne-zaman-ve-ne-siklikta-yapilmalidir-prof-dr-hakan-emmungil Romatoid Artritte Egzersiz Ne Zaman ve Ne Sıklıkta Yapılmalıdır? Romatoid Artritte Egzersiz Ne Zaman ve Ne Sıklıkta Yapılmalıdır? Hayat Benim Elimde
Virginia
Parçalı Bulutlu 23.1°
VİDEO

Uzman Videoları

Romatoid Artritte Egzersiz Ne Zaman ve Ne Sıklıkta Yapılmalıdır? | Prof. Dr. Hakan Emmungil

Romatoid Artrit hastaları için aslında egzersiz çok önemlidir. Ancak, hastalığın alevli olduğu dönemlerde, özellikle etkilenen bölgelerin egzersizleri önerilmemektedir. Egzersizlerin az sayıda ve hafif şiddette başlanması ve hastanın kendini rahatsız hissetmediği sürece yavaş yavaş artırılması önerilmektedir.

Egzersiz ile ağrı şiddeti, kaslarda kuvvetsizlik, eklem sertliği ve düşme riski azalmaktadır. Ayrıca kemik erimesi, obezite, kalp ve akciğer hastalıklarına karşı da koruyucudur. 

Eklemi açılabildiği kadar hareket ettiren germe egzersizleri, kası kuvvetlendirici egzersizler, aerobik egzersiz denen kasların ritmik ve tekrarlayıcı hareketleri yapılabilir. Egzersiz programı kişiye özel olmalıdır. Egzersizlere başlangıçta düşük yoğunlukta başlanmalı, vücut esnekliği, kas güçleri ve genel kondisyon arttıkça kontrollü bir şekilde artırılmalıdır. 

Genel olarak günde en az 30 dakika egzersiz yapılması önerilmektedir. Bir defada yaklaşık 30 ila 45 dakikalık egzersiz yapılabileceği gibi, egzersizler gün içinde iki veya üçe bölünerek de yapılabilir. Egzersizler düzenli olarak haftanın en az 3-4 gününde yapılmalıdır. Haftada 4-5 gün yapılan orta yoğunluktaki egzersiz en yararlı olandır. Fakat, haftada 1-2 gün bile olsa egzersiz yapılması, hiç egzersiz yapmamaktan yararlıdır. Hastalığın hangi evresinde olursa olsun egzersiz yapılmalıdır, çünkü geç evrede de olsa fonksiyonlarda iyileşme elde etmek mümkündür. 

Romatoid Artrit hastalarında eklemlerde, uyku süresince veya bir süre hareketsiz kaldıktan sonra sertlik ve ağrı hissedilebilir. Güne sorunsuz bir şekilde başlamanıza yardımcı olmak için ılık bir duş alınabilir. Biraz hafif germe egzersizleri, sertleşmiş eklemleri gevşetmeye yardımcı olabilir. Bu aktiviteler için en uygun zaman dilimi enerjinin yükselmeye başladığı seher vakti ve sonraki saatlerdir ve sabah sertliğini giderme anlamında da yararlı olabilir. Sonuç olarak düzenli egzersiz, Romatoid Artritin her aşamasında tedavinin bir parçası olmalıdır.