/video/uzman-videolari/romatoid-artrit-hastalari-hangi-yiyeceklerden-uzak-durmalidir-uzm-dr-sercan-gucenmez Romatoid Artrit Hastaları Hangi Yiyeceklerden Uzak Durmalıdır? Romatoid Artrit Hastaları Hangi Yiyeceklerden Uzak Durmalıdır? Hayat Benim Elimde
Virginia
Parçalı Bulutlu 11.7°
VİDEO

Uzman Videoları

Romatoid Artrit Hastaları Hangi Yiyeceklerden Uzak Durmalıdır? | Uzm. Dr. Sercan Gücenmez

Bazı gıdalar, Romatoid Artrit iltihabını kötüleştirebilir. Özellikle yağlı kırmızı et, iltihaplanmayı şiddetlendirebilen ve aynı zamanda obeziteye katkıda bulunan yüksek düzeyde doymuş yağ içerir. Bazı Romatoid Artritli hastalar, omega 6 yağ asitleri içeriği yüksek olan yağlı kırmızı et tüketimini bıraktıklarında hastalık belirtilerinde düzelme gözlenmiştir. 

Kızarmış yiyecekler, vücut hücrelerinde oksidasyonu artırabilen toksinleri içerir. Kızarmış yiyeceklerdeki doymuş yağlar, obeziteye katkıda bulunabilir. Alternatif olarak haşlanmış ızgara yiyecekleri tercih edebilirsiniz.

Bir diğer zararlı olabilecek besin, şeker ve rafine unlardır. Vücut tarafından kolayca parçalanan basit karbonhidratları yedikten sonra kan şekeri seviyeniz yükselir. Bu tür yiyecekler arasında şekerli atıştırmalıklar, içecekler, beyaz unlu ekmek, makarna ve beyaz pirinç bulunur. Kan şeker artışı, vücudun sitokinler denen proinflamatuvar kimyasallar üretmesini sağlar. Bu durum, eklemleri etkileyip Romatoid Artrit belirtilerini kötüleştirebilir. Ayrıca, kilo artışına ve eklemlere yük binmesine de neden olabilir.

Aşırı alkol almanın inflamasyonu artırabileceği ve dolayısıyla Romatoid Artrit için zararlı olabileceği gösterilmiştir. Çoğu ilaç, karaciğerde metabolize edildiği için bu ilaçları kullanan Romatoid Artrit hastalarının alkol tüketimini sınırlandırması gerekir.

İşlenmiş gıdalar iltihaplanmaya neden olan bileşiklerle dolu olma eğilimindedir. Bu tür ürünler veya paketlenmiş hazır yiyecekler; şeker, rafine un ve doymuş yağlarla doludur. Bunların tümü, yiyecekleri kolay ve karşı konulamaz, aynı zamanda sağlıksız hale getirir.  

Son olarak, Romatoid Artrite bağlı şikayetlerinizi artırmayacak akıllıca seçimler yapmak için, her zaman besin değerleri etiketini ve işlenmiş gıdalardaki içerik listesini okumanızı tavsiye ederim.