/video/uzman-videolari/romatoid-artrit-hastalarinin-hastaliklarini-benimsemesi-neden-onemlidir-l-prof-dr-suleyman-ozbek Hayat Benim Elimde
Virginia
Parçalı Bulutlu 25.6°
VİDEO

Uzman Videoları

Romatoid Artrit hastalarının hastalıklarını benimsemesi neden önemlidir? l Prof. Dr. Süleyman Özbek

Öyle hastalarım var ki, konuşurken diyorum ki, benim işim olsa, birazdan da Romatoid Artriti anlatmam için öğrencilerim bekliyor olsa, gidip lütfen benim dersimi anlatır mısın diyeceğim kadar hastalığının farkında, hastalığını bilen hastalarım var. Ne demek istiyorum? Bütün Romatoid Artrit hastalarının, gerçekten de olabildiğince hastalıklarının süreci, yapabilecekleri, tedavileri konusunda bilgi sahibi olması çok önemli.

Bizler hekim olarak tabii ki burada elimizden geleni yapıyoruz. Bugün, Romatoid Artrit hastalığında tedavinin en önemli amacı, hastalığı remisyonda tutmak, yani, hastanın, Romatoid Artrit hastalığı belki adı üzerinde sürecek ama ne hastanın ağrısı olacak, ne sabah katılığı olacak, bütün fonksiyonlarını sağlıklı bir insan gibi sürdürecek. Tabii ki, erken tedavi edebilsek, erken tanıyıp erken tedavi edebilsek, deformiteler de ortaya çıkmayacak. Varsayalım ki, deformiteler de oldu ama yine de, deformitelere rağmen hastalığın bir uykuda olduğu dönem var. Benim gördüğüm, uykuda geçen 20 yıllık süreci yaşayan insanlar var. Tedaviler bunu sağlayabilmekte, ki bugün gerçekten de bütün dünyada Romatoid Artrit tedavisinde bu hedefe ulaşabilecek ilaçlar mevcut.

Kronik bir hastalıkla yaşarken elbette ki olumsuzluklar olabilir. Ne olabilir? Aile içerisinde istenmeyen ilişki bozulmaları ortaya çıkabilir. İşyerinde sorunlar yaşayan hastalar da görebiliyorum ama tabii ki, bizler, hem aileyle konuşarak hem çalıştığı kurumsa o kurumdaki insanları, onları da bilgilendirerek elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız. Sigara içen hastalar için konuşayım. Ben birçok hastama, gelir karşıma oturur, belki de yanlış ama “sigarayı ne zaman bırakacaksın?” diye sorarım. Çok şaşırırlar. Romatoid Artrit ile sigaranın ilişkisini bütün dünya çok uzun zamandan beri biliyor. Eğer varsa aranızda gerçekten sigara kullanan, ne olursunuz derhal bıraksınlar çünkü hem sebep olarak Romatoid Artriti konuşuyoruz sigarayı ama bir de, tedaviyi engelleyici bir faktör.

Romatoid Artrit, sadece bir eklem hastalığı değil, biliyorsunuz. Romatoid Artrit, uzun yıllar sürdüğünde iç organlarda da belirtiler verebilir ve bizim tedavi başarımız, eğer çevresel bir faktör olarak sigara tarafından olumsuz etkileniyorsa, sigara konusunu biz özellikle belirtmek isteriz. Sonuçta sizler, hastalığı öğrendikçe, hastalıkla barışık bir yaşam sürdürdükçe, Romatoid Artriti anlamakla mümkün, emin olun ki, Romatoid Artritin tedavisine katkınız olacak.