/video/uzman-videolari/romatoid-artrit-tedavisinde-gluten-aliminin-azaltilmasinin-onemi-nedir-uzm-dr-sercan-gucenmez Romatoid Artrit Tedavisinde Gluten Azaltılmasının Önemi Nedir? Romatoid Artrit Tedavisinde Gluten Azaltılmasının Önemi Nedir? Hayat Benim Elimde
VİDEO

Uzman Videoları

Romatoid Artrit Tedavisinde Gluten Alımının Azaltılmasının Önemi Nedir? | Uzm. Dr. Sercan Gücenmez

Gluten içeren besinler, bazı kişilerde otoimmun hastalığı tetikleyebilir. Gluten, barsak geçirgenliğini artırarak yatkın olan kişilerde immün sistemi harekete geçirip otoimmün hastalığa sebep olabilir. 

Gluten içeren gıdalar içerisinde buğday, arpa, çavdar, bulgur, makarna, erişte, şehriye ile ekmek, simit, poğaça, börek gibi hamur işleri yer alır.

Ekmek yerine badem unu, kinoa unu, karabuğday, chia, ayçekirdeği, keten tohumu gibi sağlıklı kuru yemiş ve tohumları kullanarak doyurucu krakerler yapabilirsiniz. Yüksek kaliteli protein ve mineral içeriği olan yulaf da un haline getirilerek ekmek yapılabilir.

Romatoid artrit hastalarının hastalığı tetikleme olasılığına karşı glutensiz beslenmeyi denemeleri ve fayda gören hastaların da beslenme şeklini ona göre düzenlemesi uygun olacaktır.