/video/uzman-videolari/romatoid-artrit-hastalarinda-egzersiz-yapmanin-faydalari-nelerdir-uzm-dr-zevcet-yilmaz Hayat Benim Elimde
VİDEO

Uzman Videoları

Romatoid Artrit hastalarında egzersiz yapmanın faydaları nelerdir? | Uzm. Dr. Zevcet Yılmaz

Romatoid Artritli birçok kişi, aktivitenin eklem ağrılarını kötüleştirmesinden korktukları için egzersizden kaçınma eğilimindedir. Ancak egzersiz, sıklıkla Romatoid Artrit ile ilişkili sakatlıkları azaltmaya yardımcı olan temel tedavilerden biridir.

Düzenli egzersiz, Romatoid Artritli kişilerde kas gücünü ve esnekliğini artırabilir. Daha güçlü kaslar, eklemlerinizi daha iyi desteklerken, geliştirilmiş esneklik, eklem işlevine de yardımcı olabilir.

Egzersiz, yorgunluğu azaltabilir ve depresyonu hafifletebilir. İyileşmiş genel zindelik durumu, Romatoid Artrite eşlik eden ve yaşam süresini kısaltan iki önemli rahatsızlığın; kalp hastalığı ve diyabetin önlenmesine yardımcı olur.

Romatoid Artrit, insanlar yaşlandıkça tipik olarak ortaya çıkan kas kütlesi kaybını hızlandırır. Bu yüzden kalbinizi ve akciğerlerinizi güçlendiren aerobik egzersizlerin yanı sıra kas gelişimini sağlayacak egzersizler yapmak da önemlidir.

Yürüme gibi ağırlık taşıyan egzersizler, Romatoid Artritten kaynaklanabilecek osteoporoz adıyla bilinen kemik yoğunluğu kaybını önlemeye yardımcı olabilir.

Yapılan çalışmalar da, egzersizin Romatoid Artrit semptomlarını kötüleştirmeyeceğini göstermiştir. Ancak Romatoid Artrit, kalçalarınıza veya dizlerinize ciddi şekilde zarar verdiyse, yüzme, su aerobiği, yürüyüş veya bisiklete binmek gibi düşük etkili egzersizleri tercih edebilirsiniz.

Diğer uzun süreli çalışmalar, Romatoid Artrit gibi inflamatuar artriti olan kişilerin orta yoğunlukta, ağırlık taşıyan aktivitelerden yararlanabileceğini göstermiştir. Diğer faydaları arasında ise; Romatoid Artrit ile ilişkili kemik kaybında azalma, küçük eklem hasarı ve ağrı veya hastalık aktivitesinde artış olmaması yer alır.