/video/uzman-videolari/romatoid-artrit-hastalarinin-yasadiklarini-aile-ve-yakin-cevresiyle-paylasmasinin-onemi-nedir-l-prof-dr-sukran-erten Hayat Benim Elimde
Virginia
Parçalı Bulutlu 26.7°
VİDEO

Uzman Videoları

Romatoid Artrit hastalarının yaşadıklarını aile ve yakın çevresiyle paylaşmasının önemi nedir? l Prof. Dr. Şükran Erten

Nasıl her mutluluk sevdiklerinizle, ailenizle paylaştıkça büyür, çoğalırsa, bir Romatoid Artrit hastası için yaşadığı ağrıları, acıyı en yakınındaki insanlarla paylaşamamak, o ağrının, acının katlanarak büyümesine neden olur. Hani bir söz vardır, “aile her şeydir” diye, burada da öyle. Bir Romatoid Artrit hastası için ağrıyı ve acıyı azaltmanın yolu, paylaşmaktır. Yaşadığınız süreçleri; ağrınızı, yorgunluğunuzu, tutukluğunuzu ailenizle ve yakın çevrenizle paylaşmanız o kişilerin sizi anlamasını sağlar. Evde, iş ortamında, okulda, bu durumu açıklıkla paylaşmalısınız. Etrafınızdaki kişilerin desteği, hastalığa dair stresi ve zorlukları yönetmede sizin için destek sağlayacaktır.

Ağrı, gözle görülemeyen bir şey olduğu için sizin için anlatması zor olabilir. Özellikle iş yerinizde, çalışma arkadaşlarınız veya müdürlerinizle konuşurken sizi geri çekebilecek paylaşımları dile getirmekten çekiniyor olabilirsiniz. Fakat çevrenizi, hastalığınız ve yaşadığınız süreç hakkında bilgilendirmek, onların da sizi anlamasını kolaylaştıracaktır.